ERCD-040-02.00-TEU-TED-1-D.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Edge Rate® ERCD | Edge Rate® ERCD | Edge Rate® ERCD | Edge Rate® ERCD | Edge Rate® ERCD |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 40 | 120 | 20 | 20 | 80 |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Pitch - Connector | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) |
| Pitch - Cable | 0.016" (0.40mm) | 0.016" (0.40mm) | 0.016" (0.40mm) | 0.016" (0.40mm) | 0.016" (0.40mm) |
| Length | 1.00' (304.80mm) | 1.00' (304.80mm) | 3.33' (1.02m) | 2.00' (609.60mm) | 3.33' (1.02m) |