    Samtec Inc. EW-04-13-T-D-800
    Part No.:
    EW-04-13-T-D-800
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEW-04-13-T-D-800.pdf
    Description:
    CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, EW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.230" (31.242mm)
    Length - Post (Mating):
    0.100" (2.540mm)
    Length - Stack Height:
    0.800" (20.320mm)
    Length - Tail:
    0.330" (8.382mm)