    Samtec Inc. EW-06-12-T-D-300
    Part No.:
    EW-06-12-T-D-300
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEW-06-12-T-D-300.pdf
    Description:
    CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
    Number of Positions:
    12
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.030" (26.162mm)
    Length - Post (Mating):
    0.400" (10.160mm)
    Length - Stack Height:
    0.300" (7.620mm)
    Length - Tail:
    0.330" (8.382mm)