    Samtec Inc. EW-06-13-G-S-220
    Part No.:
    EW-06-13-G-S-220
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEW-06-13-G-S-220.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
    Number of Positions:
    6
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.230" (31.242mm)
    Length - Post (Mating):
    0.680" (17.272mm)
    Length - Stack Height:
    0.220" (5.588mm)
    Length - Tail:
    0.330" (8.382mm)