EW-16-10-T-S-250.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Flex Stack, EW | Flex Stack, EW | Flex Stack, EW | Flex Stack, EW | Flex Stack, EW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 50 | 12 | 30 | 20 | 34 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing | - | - | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin | 1.430" (36.322mm) | 1.030" (26.162mm) | 1.030" (26.162mm) | 1.230" (31.242mm) | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.200" (5.080mm) | 0.095" (2.413mm) | 0.450" (11.430mm) | 0.500" (12.700mm) | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height | 0.900" (22.860mm) | 0.605" (15.367mm) | 0.250" (6.350mm) | 0.400" (10.160mm) | 0.475" (12.065mm) |
| Length - Tail | 0.330" (8.382mm) | 0.330" (8.382mm) | 0.330" (8.382mm) | 0.330" (8.382mm) | 0.330" (8.382mm) |