    Samtec Inc. EW-16-10-T-S-393
    Part No.:
    EW-16-10-T-S-393
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEW-16-10-T-S-393.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, EW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.830" (21.082mm)
    Length - Post (Mating):
    0.107" (2.718mm)
    Length - Stack Height:
    0.393" (9.982mm)
    Length - Tail:
    0.330" (8.382mm)