| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Packaging | Tube | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 20 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | - | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | - | - | - |
| Length - Overall Pin | 1.050" (26.670mm) | 0.555" (14.097mm) | 0.425" (10.800mm) | 0.430" (10.922mm) | 0.650" (16.510mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.340" (8.636mm) | 0.135" (3.429mm) | 0.105" (2.667mm) | 0.180" (4.572mm) | 0.275" (6.985mm) |
| Length - Stack Height | 0.590" (14.986mm) | 0.300" (7.620mm) | 0.200" (5.080mm) | 0.250" (6.350mm) | 0.255" (6.477mm) |
| Length - Tail | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) | - | 0.120" (3.048mm) |