    Samtec Inc. HW-03-08-S-D-215-220
    Part No.:
    HW-03-08-S-D-215-220
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-03-08-S-D-215-220.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    6
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating):
    0.090" (2.286mm)
    Length - Stack Height:
    0.215" (5.461mm)
    Length - Tail:
    0.220" (5.588mm)