HW-03-12-G-D-270-370.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 4 | 6 | 6 | 16 | 20 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin | 0.665" (16.891mm) | 0.765" (19.431mm) | 0.665" (16.891mm) | 0.665" (16.891mm) | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.270" (6.858mm) | 0.403" (10.236mm) | 0.270" (6.858mm) | 0.235" (5.969mm) | 0.265" (6.731mm) |
| Length - Stack Height | 0.395" (10.033mm) | 0.362" (9.195mm) | 0.395" (10.033mm) | 0.430" (10.922mm) | 0.300" (7.620mm) |