    Samtec Inc. HW-04-10-L-D-394-146
    Part No.:
    HW-04-10-L-D-394-146
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-04-10-L-D-394-146.pdf
    Description:
    CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.830" (21.082mm)
    Length - Post (Mating):
    0.290" (7.366mm)
    Length - Stack Height:
    0.394" (10.008mm)
    Length - Tail:
    0.146" (3.708mm)