    Samtec Inc. HW-04-10-L-D-450-100
    Part No.:
    HW-04-10-L-D-450-100
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-04-10-L-D-450-100.pdf
    Description:
    CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.830" (21.082mm)
    Length - Post (Mating):
    0.280" (7.112mm)
    Length - Stack Height:
    0.450" (11.430mm)
    Length - Tail:
    0.100" (2.540mm)