    Samtec Inc. HW-04-19-G-S-785-455
    Part No.:
    HW-04-19-G-S-785-455
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-04-19-G-S-785-455.pdf
    Description:
    CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H
    Number of Positions:
    4
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.330" (33.782mm)
    Length - Post (Mating):
    0.090" (2.286mm)
    Length - Stack Height:
    0.785" (19.939mm)
    Length - Tail:
    0.455" (11.557mm)