    Samtec Inc. HW-06-16-T-S-250-SM
    Part No.:
    HW-06-16-T-S-250-SM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-06-16-T-S-250-SM.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    6
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.380" (9.650mm)
    Length - Post (Mating):
    0.130" (3.302mm)
    Length - Stack Height:
    0.250" (6.350mm)