    Samtec Inc. HW-06-16-T-S-375-SM
    Part No.:
    HW-06-16-T-S-375-SM
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-06-16-T-S-375-SM.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN
    Packaging:
    Bulk
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.380" (9.650mm)
    Length - Post (Mating):
    0.005" (0.127mm)
    Length - Stack Height:
    0.375" (9.525mm)