    Samtec Inc. HW-07-11-T-D-670-120
    Part No.:
    HW-07-11-T-D-670-120
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-07-11-T-D-670-120.pdf
    Description:
    CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
    Number of Positions:
    14
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.930" (23.622mm)
    Length - Post (Mating):
    0.140" (3.556mm)
    Length - Stack Height:
    0.670" (17.018mm)
    Length - Tail:
    0.120" (3.048mm)