    Samtec Inc. HW-08-20-T-S-768-114
    Part No.:
    HW-08-20-T-S-768-114
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDHW-08-20-T-S-768-114.pdf
    Description:
    CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.248" (6.300mm)
    Length - Stack Height:
    0.768" (19.507mm)
    Length - Tail:
    0.114" (2.896mm)