    Samtec Inc. SLH-020-1.50-G-D-A
    Part No.:
    SLH-020-1.50-G-D-A
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDSLH-020-1.50-G-D-A.pdf
    Description:
    0.50 MM MICRO BLADE & BEAM ULTRA
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    SLH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Socket, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    10.0µin (0.25µm)
    Mated Stacking Heights:
    2mm
    Height Above Board:
    0.072" (1.83mm)
    Category:
    1. How to order SLH-020-1.50-G-D-A on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the SLH-020-1.50-G-D-A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SLH-020-1.50-G-D-A?
    Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
    Series SLH SLH SLH SLH SLH
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 20 40 20 60 40
    Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mated Stacking Heights 2mm 2mm 2mm 2mm 2mm
    Height Above Board 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm)