| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | TW | TW | TW | TW | TW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 7 | 10 | 12 | 12 | 8 |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing | - | - | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin | 0.535" (13.589mm) | 0.323" (8.204mm) | 0.535" (13.589mm) | 0.831" (21.107mm) | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.150" (3.810mm) | 0.103" (2.616mm) | 0.210" (5.334mm) | 0.181" (4.597mm) | 0.087" (2.210mm) |
| Length - Stack Height | 0.285" (7.239mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.235" (5.969mm) | 0.550" (13.970mm) | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail | 0.100" (2.540mm) | 0.100" (2.540mm) | 0.090" (2.286mm) | 0.100" (2.540mm) | 0.086" (2.184mm) |