    Samtec Inc. ZW-05-10-G-D-280-275
    Part No.:
    ZW-05-10-G-D-280-275
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDZW-05-10-G-D-280-275.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 10POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    10
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.830" (21.082mm)
    Length - Post (Mating):
    0.275" (6.985mm)
    Length - Stack Height:
    0.280" (7.112mm)
    Length - Tail:
    0.275" (6.985mm)