ZW-06-10-L-D-400-100.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Flex Stack, ZW | Flex Stack, ZW | Flex Stack, ZW | Flex Stack, ZW | Flex Stack, ZW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 16 | 40 | 7 | 10 | 16 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Row Spacing | - | 0.100" (2.54mm) | - | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin | 0.630" (16.002mm) | 0.930" (23.622mm) | 0.930" (23.622mm) | 0.830" (21.082mm) | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.230" (5.842mm) | 0.350" (8.890mm) | 0.260" (6.604mm) | 0.169" (4.293mm) | 0.180" (4.572mm) |
| Length - Stack Height | 0.225" (5.715mm) | 0.235" (5.969mm) | 0.550" (13.970mm) | 0.551" (13.995mm) | 0.440" (11.176mm) |
| Length - Tail | 0.175" (4.445mm) | 0.345" (8.763mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.110" (2.794mm) | 0.110" (2.794mm) |