    Samtec Inc. ZW-16-20-T-S-767-118
    Part No.:
    ZW-16-20-T-S-767-118
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDZW-16-20-T-S-767-118.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 16POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.245" (6.223mm)
    Length - Stack Height:
    0.767" (19.482mm)
    Length - Tail:
    0.118" (2.997mm)