VE-102M1HTR-1621S.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | SURGE | SURGE | SURGE | Surge | SURGE |
| Package/Case | |||||
| Series | VE | VE | VE | VEJ | VE |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 4.7 µF | 22 µF | 100 µF | 22 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V | 16 V | 16 V | 250 V | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz | 30 mA @ 120 Hz | 89 mA @ 120 Hz | 105 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - | - | 124.6 mA @ 10 kHz | 147 mA @ 10 kHz | - |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| Lead Spacing | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) | 0.157" Dia (4.00mm) | 0.248" Dia (6.30mm) | 0.492" Dia (12.50mm) | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | 0.217" (5.50mm) | 0.217" (5.50mm) | 0.551" (14.00mm) | 0.551" (14.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |