SPM5015T-1R0M-CA02.pdf
| Image |  |
| Series | SPM-LR | SPM-LR | SPM-LR | SPM-LR | SPM |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Obsolete |
| Material - Core | Metal | Metal | Metal | Metal | Metal |
| Inductance | 6.8 µH | 10 µH | 1 µH | 1.5 µH | 470 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 2.8 A | 2.3 A | 6.3 A | 5.2 A | 7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.4A | 2.7A | 8A | 6A | 13.8A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 134.6mOhm Max | 193.8mOhm Max | 24.8mOhm Max | 36.9mOhm Max | 17.9mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm) | 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm) | 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm) | 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm) | 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) |