| Image |  |
| Series | eSMP® | - | eSMP® | eSMP® | - |
| Package/Case | DO-220AA | DO-220AA | TO-277, 3-PowerDFN | DO-220AA | TO-277, 3-PowerDFN |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 3 A | 600 mV @ 3 A | 470 mV @ 3 A | 600 mV @ 3 A | 470 mV @ 3 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 µA @ 40 V | 150 µA @ 40 V | 250 µA @ 40 V | 150 µA @ 40 V | 250 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | 130pF @ 4V, 1MHz | 280pF @ 4V, 1MHz | - | - |