AZSR131-1AE-24D.pdf
| Image |  |
| Series | AZSR131 | AZSR131 | AZSR131 | AZSR131 | AZSR131 |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC | 24VDC | 24VDC | 9VDC | 5VDC |
| Contact Rating (Current) | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A |
| Switching Voltage | 277VAC - Max | 277VAC - Max | 277VAC - Max | 277VAC - Max | 277VAC - Max |
| Load - Max Switching | 9695VA | 9695VA | 9695VA | 9695VA | 9695VA |
| Coil Current | 116.5 mA | 58.5 mA | 58.5 mA | 108.6 mA | 208.3 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin |
| Seal Rating | - | - | - | - | - |
| Coil Insulation | Class F | Class F | Class F | Class F | Class F |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC | 16.8 VDC | 16.8 VDC | 6.3 VDC | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC | 2.4 VDC | 2.4 VDC | 0.9 VDC | 0.5 VDC |
| Operate Time | 20 ms | 20 ms | 20 ms | 20 ms | 20 ms |
| Release Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |