    Amphenol ICC (FCI) 20021611-00010T4LF
    Part No.:
    20021611-00010T4LF
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED20021611-00010T4LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
    Shipping
    Inventory:484
    Comments
    In Stock:484
    Series:
    Minitek127® 20021611
    Pitch - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions:
    10
    Row Spacing - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fastening Type:
    Latch Lock/Eject Hooks
    Contact Length - Mating:
    Contact Length - Post:
    0.091" (2.30mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.327" (8.30mm)
    Insulation Material:
    Plastic
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    1A per Contact
    Category:
    Headers, Male Pins
    1. How to order 20021611-00010T4LF on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 20021611-00010T4LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 20021611-00010T4LF?
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Connector Type Header Header Header Header Header
    Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
    Pitch - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
    Number of Positions 10 20 6 14 16
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Contact Length - Post 0.091" (2.30mm) 0.091" (2.30mm) 0.091" (2.30mm) 0.091" (2.30mm) 0.091" (2.30mm)
    Insulation Height 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)
    Contact Shape Square Square Square Square Square
    Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish - Post - - Gold Gold -
    Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
    Insulation Material Plastic Plastic Plastic Plastic Plastic
    Features Keying Slot Keying Slot Keying Slot Keying Slot Keying Slot
    Current Rating (Amps) 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact 1A per Contact