    Amphenol ICC (FCI) 77317-104-14LF
    Part No.:
    77317-104-14LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED77317-104-14LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
    Shipping
    Inventory:662
    Comments
    In Stock:662
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BERGSTIK®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    14
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.120" (3.05mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.190" (4.83mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact
    Category:
    Headers, Male Pins
    1. How to order 77317-104-14LF on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 77317-104-14LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 77317-104-14LF?
    Image 77317-104-14LF 77317-104-08LF 77317-112-08LF 77317-804-12LF 77317-104-10LF
    Part Number 77317-104-14LF 77317-104-08LF 77317-112-08LF 77317-804-12LF 77317-104-10LF
    Series BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK®
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions 14 8 8 12 10
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
    Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.268" (6.80mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
    Insulation Height 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm)
    Contact Shape Square Square Square Square Square
    Contact Finish - Mating Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™
    Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Insulation Material Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 3A per Contact 3A per Contact 3A per Contact 3A per Contact 3A per Contact