    Amphenol TPC Wire & Cable BLVHDFT187A5TOR
    Part No.:
    BLVHDFT187A5TOR
    Manufacturer:
    Amphenol TPC Wire & Cable
    Category:
    Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDBLVHDFT187A5TOR.pdf
    Description:
    CONN QC RCPT 1614AWG F BLUE .187
    Manufacturer:
    Amphenol TPC Wire & Cable
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Terminal Type:
    Standard
    Gender:
    Female
    Tab Width:
    0.187" (4.75mm)
    Tab Thickness:
    0.020" (0.51mm)
    Tab Length:
    0.252" (6.40mm)
    Length - Overall:
    0.795" (20.19mm)
    Termination:
    Crimp
    Wire Gauge:
    14-16 AWG
    Insulation:
    Fully Insulated
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Features:
    Color:
    Blue
    Contact Material:
    Brass
    Contact Finish:
    Tin
    Category:
    1. How to order BLVHDFT187A5TOR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the BLVHDFT187A5TOR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BLVHDFT187A5TOR?
    Image BLVHDFT187A5TOR
    Part Number BLVHDFT187A5TOR
    Manufacturer Amphenol TPC Wire & Cable
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Terminal Type Standard
    Gender Female
    Tab Width 0.187" (4.75mm)
    Tab Thickness 0.020" (0.51mm)
    Tab Length 0.252" (6.40mm)
    Length - Overall 0.795" (20.19mm)