FNP1000-48G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FNP1000-48G.
| Image | |
| Part Number | FNP1000-48G |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | FNP1000 (1000W) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Front End |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 21 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Current - Output 6 | - |
| Power (Watts) | 1000W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Size / Dimension | 11.74" L x 1.60" W x 3.30" H (298.2mm x 40.6mm x 83.8mm |