MBE1200-1T24.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBE1200-1T24.
| Image |  |
| Part Number | MBE1200-1T24 | MBE1200-1T48 |
| Manufacturer | Bel Power Solutions | Bel Power Solutions |
| Series | MBE1200 (1200W) | MBE1200 (1200W) |
| Packaging | Box | Bulk |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Enclosed | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC | 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC |
| Voltage - Output 1 | 24V | 48V |
| Voltage - Output 2 | - | - |
| Voltage - Output 3 | - | - |
| Voltage - Output 4 | - | - |
| Voltage - Output 5 | - | - |
| Voltage - Output 6 | - | - |
| Current - Output 1 | 50 A | 25 A |
| Current - Output 2 | - | - |
| Current - Output 3 | - | - |
| Current - Output 4 | - | - |
| Current - Output 5 | - | - |
| Current - Output 6 | - | - |
| Power (Watts) | 1200W | 1200W |
| Applications | Medical | Medical |
| Voltage - Isolation | 4 kV | 4 kV |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 10.30" L x 4.00" W x 1.61" H (261.6mm x 101.6mm x 41.0mm) | 10.30" L x 4.00" W x 1.61" H (261.6mm x 101.6mm x 41.0mm) |