E32D500HPN823MCD0M.pdf
| Image |  |
| Part Number | E32D500HPN823MCD0M |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | U32D |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 82000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.8mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 29.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 33.04 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.875" (22.22mm) |
| Size / Dimension | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.125" (130.18mm) |