E32D500MLN153MA67M.pdf
| Image |  |
| Part Number | E32D500MLN153MA67M |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 15000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 21.3mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 9.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 10.0912 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.500" (12.70mm) |
| Size / Dimension | 1.375" Dia (34.93mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.625" (66.68mm) |