E32D630HPN393MC92M.pdf
| Image |  |
| Part Number | E32D630HPN393MC92M |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 39000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9.1mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20.62 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 23.0944 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.875" (22.22mm) |
| Size / Dimension | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.661" (93.00mm) |