E36D350HPN333MC54M.pdf
| Image |  |
| Part Number | E36D350HPN333MC54M |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | U36D |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 33000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17.7mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 5.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 7.77 A @ 3 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.875" (22.22mm) |
| Size / Dimension | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.125" (53.98mm) |