E36D401LPN822TEM9N.pdf
| Image |  |
| Part Number | E36D401LPN822TEM9N |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | U36D |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 8200 µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 8.625" (219.08mm) |