    Chemi-Con E93E501VND391MB50U
    Part No.:
    E93E501VND391MB50U
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDE93E501VND391MB50U.pdf
    Description:
    CAP ALUM 500V POLAR
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    U93E
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    390 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    214mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.575 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension:
    1.575" Dia (40.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.067" (52.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order E93E501VND391MB50U on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the E93E501VND391MB50U price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E93E501VND391MB50U?
    Image E93E501VND391MB50U
    Part Number E93E501VND391MB50U
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series U93E
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 390 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 214mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.575 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)