    Chemi-Con EKHJ421VSN591MA51M
    Part No.:
    EKHJ421VSN591MA51M
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEKHJ421VSN591MA51M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 590UF 20% 420V SNAP TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KHJ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    590 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    420 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.64 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    5.3144 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.106" (53.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order EKHJ421VSN591MA51M on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the EKHJ421VSN591MA51M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKHJ421VSN591MA51M?
    Image EKHJ421VSN591MA51M
    Part Number EKHJ421VSN591MA51M
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KHJ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 590 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 420 V
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.64 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 5.3144 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.106" (53.50mm)