EKMA100ELL150MD07D.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMA100ELL150MD07D |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Capacitance | 15 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 28 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.059" (1.50mm) |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |