EKRB401VSN341MA59M.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKRB401VSN341MA59M |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KRB |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 340 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.2605 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.85 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.421" (61.50mm) |