EKVA451VSN881MA55S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKVA451VSN881MA55S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KVA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 880 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.6608 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.264" (57.50mm) |