    Chemi-Con EKXN421ELL820MK40S
    Part No.:
    EKXN421ELL820MK40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEKXN421ELL820MK40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KXN
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    82 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    420 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    705 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.7625 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.575" (40.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order EKXN421ELL820MK40S on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the EKXN421ELL820MK40S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKXN421ELL820MK40S?
    Image EKXN421ELL820MK40S
    Part Number EKXN421ELL820MK40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KXN
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 82 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 420 V
    Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 705 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.7625 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)