    Chemi-Con EKXQ401ELL161MMP1S
    Part No.:
    EKXQ401ELL161MMP1S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDEKXQ401ELL161MMP1S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 400V POLAR
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KXQ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    160 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    980 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.666 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.476" (37.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order EKXQ401ELL161MMP1S on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the EKXQ401ELL161MMP1S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKXQ401ELL161MMP1S?
    Image EKXQ401ELL161MMP1S
    Part Number EKXQ401ELL161MMP1S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KXQ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 160 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.666 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)