    Chemi-Con ELXS3B1VSN122MA50S
    Part No.:
    ELXS3B1VSN122MA50S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDELXS3B1VSN122MA50S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    LXS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    315 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.25 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    4.6475 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order ELXS3B1VSN122MA50S on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the ELXS3B1VSN122MA50S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ELXS3B1VSN122MA50S?
    Image ELXS3B1VSN122MA50S
    Part Number ELXS3B1VSN122MA50S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series LXS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 315 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 4.6475 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)