| Image |  |
| Part Number | KMG160VB101M16X25LL |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.315Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 335 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 502.5 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |