| Image | |
| Part Number | LXZ16VB472M18X25LL |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | LXZ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 4700 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.329 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.74 A @ 100 kHz |
| Impedance | 20 mOhms |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |