MVA25VC22RME55TP.pdf
| Image |  |
| Part Number | MVA25VC22RME55TP |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | MVA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 12.055Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 41 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |