MVA50VC221MJ10TP.pdf
| Image |  |
| Part Number | MVA50VC221MJ10TP |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 904mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |