MVA50VC471MK16TP.pdf
| Image |  |
| Part Number | MVA50VC471MK16TP |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 635mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |