| Image |  |
| Manufacturer | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con |
| Package/Case | |||||
| Series | MVE | MVE | MVE | MVE | MVE |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 1500 µF | 1000 µF | 22 µF | 680 µF | 470 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 497mOhm @ 120Hz | 663mOhm @ 120Hz | 22.602Ohm @ 120Hz | 1.097Ohm @ 120Hz | 1.587Ohm @ 120Hz |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550 mA @ 120 Hz | 410 mA @ 120 Hz | 22 mA @ 120 Hz | 340 mA @ 120 Hz | 320 mA @ 120 Hz |
| Lead Spacing | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | 0.394" Dia (10.00mm) | 0.157" Dia (4.00mm) | 0.315" Dia (8.00mm) | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) | 0.394" (10.00mm) | 0.205" (5.20mm) | 0.394" (10.00mm) | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |