MVH63VC221MK16TR.pdf
| Image |  |
| Part Number | MVH63VC221MK16TR |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | MVH |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |